|
HERR: Halvsäsongsanalys - div. 2 östra Svealand
EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA
HALVSÄSONGSANALYS - DIV. 2 ÖSTRA SVEALAND
Serien är nu halvvägs kommen. Mönster och tendenser börjar visa sig. Man kan kort konstatera att det är en mycket intressant avslutning vi går till mötes. Lagen har i de första nio omgångarna slagit varandra lite hur som helst.
Det är bara två lag som verkar ha en större kontinuitet i vinsterna än de andra, Handen och Tullinge. Handen startade serien sådär men har sedan gått som på räls. Tullinge det i mitt tycke bästa laget i serien, har inte fått spelet att fungera till etthundra procent, men leder ändå helt rättvist efter nio omgångar!
I botten ligger inte helt oväntat Wisby. Laget har som ända lag i serien inte vunnit efter full tid. När kommer Öborna att inkassera sin första seger? Västerhaninge ligger även de farligt till. Kommer kräftgången att fortsätta eller kommer de börja vinna mer än de förlorar. Förlusten av Micke Östlund verkar ha blivit ett stort tomrum som varit svårt att fylla. Laget måste få igång fler än Oscar Gleisner, de kan bli räddningen om laget inte vill åka ur. Även Gaik och Djurgården är indragen i bottenstriden. Tror att DIF som värvat smart under säsongen, har förutsättningar att lyfta sitt spel och tabellplacering. Gaiken tror jag dock att kan få problem att ordna nytt kontrakt.
I mittens rike är det däremot mycket ovisst. Hammarby är ett lag som inte är nöjda med vad de presterat hittills. Laget har saknat kontinuitet och har stora problem att lyckas vinna. Tror dock att de fina spel laget presterade under fjolåret kommer att infinna sig. Sjödalen, Älvsjö och Duvbo är lite mer svårtippade. Sjödalen kan i en match slå precis vilket lag som helst, men kan också förlora densamma. Älvsjö är i mitt tycke seriens utropstecken än så länge. Unga och hungriga, Jag höjer ett varningens finger. Har i mitt tycke seriens vassaste bänk i tränarduon Janne Gustavsson och Anders Mörk. Se upp samtliga! Tunga Duvbo kan vara en otäck upplevelse, det fick inte minst vi uppleva. Men räcker inte hela vägen.
Har även i år vågat mig på att tippa en sluttabell…. / Markus Berglund, tränare HIF
1. FBI Tullinge - Håller hela vägen. Har en jämn stark trupp. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. IBK Handen - Mycket rutin och en osportslig lagkapten. Det är en bra blandning. Har också seriens bästa back i form av Andreas ”Bulan” Adamsson. 3. Hammarby IF - Kan mycket bättre. Kommer starkt på slutet. 4. Älvsjö AIK - Unga hungriga men räcker inte hela vägen i år. 5. Sjödalen IBK - Starka men för ojämna. 6. Duvbo IK - Precis som i fallet Sjödalen. Blandar och ger för mycket. Finn Wikander får dra lasset för ensam. 7. Djurgårdens IF - Kan mycket bättre. Men det räcker för ett nytt kontrakt. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 8. Gaik Väsby - Har vägt för lätt. Mycket oro och turbulens i truppen måste ta sitt pris. Tyvärr inget nytt kontrakt. 9. Västerhaninge IBK - Saknaden av Micke Östlund stor. Mycket tunn trupp. Måste höja sig för att ordna nytt kontrakt. 10. Wisby Faktab IK - Räcker tyvärr inte till i getingboet div. 2 östra. Kommer att vinna någon enstaka match.
EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA
|