|
DAM: Ännu ett besök till Botkyrka På söndag är Balrog åter motståndare till våra damer. Det är tredje matchen i seriespelet för säsongen, där lagen vunnit varsin match. De möttes även i DM-semifinal och då var det Bajen som segrade.
I kampen om en slutspelsplats är denna match otroligt viktig. Ska de grön-vita hålla sig kvar i toppskiktet efter den här omgången är det vinst som gäller annars ligger femte platsen väldigt nära. Tabelltoppen är som synes väldigt jämn. Hammarby ligger för närvarande på tredje plats, med tre poäng till ettan och två poäng till femman. Balrog är det lag som toppar och vill förstås behålla den placeringen.
De två tidigare seriematcherna har varit jämna och spännande in i slutminutrarna. I premiärmatchen visade Hammarby lite mer vilja och var det starkare laget, medan det i andra matchen var Balrog som var vassare. Förväntningarna på helgens match är därför höga. Vi ser därför fram emot ännu en spännande match mellan två lag som vill vinna, som vill kämpa och som vill spela innebandy. Åk därför till Botkyrkahallen på söndag kl.17:00 och hjälp Hammarby att ta ännu en seger i jakten på en slutspelsplacering.
L // 2004-01-09 13:17:00
|