|
DAM: Vinst i Gävle Vi var inte många som åkte till Gävle (pga. bortresta, sjukdomar osv.) men de som var med var sugna som få till att få känna vinstens sötma igen. Slutspelsstriden var ännu inte körd men det krävdes definitivt vinst mot Gävle. Det var inte snack om något annat heller. Alla visste vi vad som krävdes!
Vi startade matchen med många fina kombinationer, vi spelade runt bollen mellan lagdelarna. Detta gav resultat. Efter drygt åtta minuter ledde vi med 0-2. Det var Ida (ass: Lizze) och Lotta (ass: Tess) som hade hittat rätt. Vi skapade chanser och jag såg att tjejerna tyckte att det var riktigt roligt. Efter halva perioden kvitterade dock Gävle till 1-2. Jag tyckte att vi hade övertaget i denna första period. Då vi går till pausvila med 1-2.
Inför den andra perioden pratar vi om att försöka spela upp bollen från backen till kanten och sedan direkt in i mitten. Där skapades det nämligen väldigt mycket yta. Vi lyckas med detta många gånger men vi har alldeles för dålig skärpa i våra avslut… Vi trycker på med hela laget och radar upp chanser men vi sätter inte bollarna. Här ska även nämnas att Gävles målvakt var riktigt duktig. Gävle kontrar även några gånger och har ett par riktigt farliga avslut och något friläge men även vår duktiga målvakt Ylva står pall! Perioden slutar 0-0 och resultattavlan står på 1-2, fördel Hammarby inför den sista perioden.
Tredje perioden… Här ska det bara vinnas!!! Vi fortsätter att spela med det lilla övertaget som vi trots allt har. Vi kämpar och sliter. Efter ca 5 minuter in i tredje perioden så drabbas Gävle av en utvisning. Där vi spelar ett powerplay som resulterar i ett snyggt mål. Det är Jullan som gör en "halvjuniorsnurr" som snyggt lägger sig i maskorna och det är Lotta som passar. Så var det då 1-3 och vi kunde få lite arbetsro, förlägga spelet på deras planhalva och spela runt...Vi försökte i vilket fall. Men jag tror att det fanns en vilja till att göra mål hos alla så spelet blev väl lite hafsigt och Ylva får känna på bollen ett par gånger till men det klarar hon galant! 9 minuter kvar och Tess sätter 4-1 med en underbar passning från Panne. Gävle fortsätter dock att kämpa men utan resultat. 2 minuter kvar och vi får ett frislag en bit in på Gävles planhalva. Ida ställer upp, får en petning från Sussi och så sitter bollen bara där. Snabbt, enkelt och riktigt snyggt. Det punkterade matchen och det blev också slutresultatet.
För att summera matchen så kan jag väl säga att vi skulle vinna och det gjorde vi. Vi skötte vårt jobb och så var det inte mycket mer med det. Gävle slutar aldrig att kämpa och det ska de ha kredit för. Matchens lirare blev Ida som fick 2-3 kg godis som hon vägrade att bjuda på. Vilken lagkänsla! Vill även dela ut några eloger. Den första går till Petra som fick hoppa in istället för Lotta, som skadade sig i slutminuterna, och gjorde det riktigt bra. Den andra till Hammarbys "nyutkomna" forward Malin. Fast hon är back så var det Malin som var framför mål och brottades med motståndarna och visade på en vilja som var otroligt rolig att se… Bra jobbat… Den tredje elogen går till HELA laget som kämpade och slet, både på bänken och på planen!
Jag säger bara; Vi vann… och det kommer vi att ha fördel av inför de två sista seriematcherna! Tack också till IKSU som slog Boden… Nu håller vi på Ö-vik!
Forza Bajen!!!
//I´l Capitano
|