|
DAM: Snöplig förlust mot Rönnby Trots ett spel som inte funnits på länge och med både hjärta och kämpavilja lyckades vi ändå inte knipa tre poäng av Rönnby i gårdagens match.
Rönnby gick in och spelade tufft och hade igentligen inget riktigt spel. Vi spelade däremot runt bollen bättre än på länge och kom till mer avslut än vanligt. Rönnby la bara in bollar på mål och hoppades på att den skulle trilla in, vilket den också gjorde. Återigen så är det inga spelmål utan flip-flop-studds bollar som trillar in när Sofia är helt chanslös. Sista målet studsar in på en axel och förlusten var ett faktum - otroligt snopet.
Det finns iallafall mycket possitivt att ta med sig och vi får fortsätta kämpa på. Ett extra plus till Sanna Rådström som gjorde en av sina bättre matcher i Superelit. Det är även kul att ha Lotta Olsson och Pernilla Gunnskog tillbaka på banan!
Ordspråket "tur förtjänar man" är något jag inte tror på längre då vi allihop har bitit i varje träning sen det började gå tungt. Oturen har tydligen besämt sig för att fortsätta förfölja oss, trots det tänker vi forsätta bita i. För snart så kommer det vända, och då har vi ju sparat all tur till slutspelet!
/#10
|