|
DAM: Några ord från tränaren inför helgens matcher. inför helgen..
vi har våra första borta matcher nu i helgen, Karlstad på lördag och Kumla på söndag.
Matcher som vi hoppas kommer att bli jämnare än vad det varit dom två tidigare hemmamatcherna som båda slutade med förlust.
Veckans träningar har sett bra ut och spelet flyter bättre och bättre. Eftersom vi träningsmässigt ligger långt efter dom andra lagen i serien och har en i dagsläget minimal trupp så försöker vi öka träningsdosen lagom för att inte riskera skador.
Men viljan och geisten i laget ligger på en hög nivå och spelarna kommer att slita hårt för att göra det svårt för motståndet.
Något skönspel kommer vi inte att prestera under hösten utan vår förhoppning är att vi kommer att ha hunnit ifatt mittenlagen spelmässigt till andra delen av serien.
Karlstad och Kumla är lag som vi då förhoppningsvis kommer att plocka poäng av och försöka undvika kvalplatserna.
Men nu under första delen av hösten gäller det att överleva och träna oss i form och dom poäng vi tar ser vi som en bonus.
Royne
|