|
Seger för damerna mot Falu ungdom På söndagen var det dags för säsongens sista hemmamatch i Sjöstadshallen. Det var det mest långväga laget i serien
IBF Falun Ungdom som kom på besök. Matchen stod mellan två lag som både behövde vinna och ta tre poäng för att försöka uppnå sina respektive mål just nu med bara fyra omgångar kvar. Hammarby hade återigen haft en träningsvecka med många sjuka och det fanns en viss osäkerhet i hur laget skulle orka. Hammarbys coacher kalkylerade trots detta med att Falun hade tillbringat förmiddagen i buss och såg där en chans att
gå på ”knock” direkt i första och starta på två linor. Trots att Falun ”inte satt kvar på bussen” lyckades taktiken över förväntan och det stod 7-1
efter första perioden. Resten av matchen fick samma karaktär och Bajen kunde vinna även de kommande perioderna med 2-1 resp 4-1.
Värt att notera från matchen:
På minussidan:
Emilia Källström ”ramlade” över sargen och stukade sin ena fot (blir borta 1-2 veckor)
På plussidan:
Michele Simpson vaktar målet för andra gången denna säsong och är riktigt bra igen! Vilka bra ”keeprar” vi har!
Julia Jernberg gör tre mål och tre ass och blir poängbäst efter mycket bra spel! Grattis!
Malin Hellsén vikarierade på Emilias centerplats i 2:a-3:e perioden och gjorde det jättebra!
Joanna Korsbäck som återkom efter en lättare hjärnskakning (krock på träning) gjorde två mål och en ass vilket
speciellt gladde hennes egna hejarklack på c:a 20 pers (gamla lagkompisar från Värmdö IF). Tack för att ni kom och höjde stämningen!
Camilla Johansson och Katta Waak lyckades spräcka sina målnollor med varsin kasse – kul och välförtjänt!
Jenny Forsberg har tränat extra på avslut och vilket kanonmål hon gjorde! Förbi två motståndare i högsta fart och sen
en ”klinisk” avslutning i bortre krysset från svår vinkel! -Wow!!
Men trots allt var det nog Jennifer Elfstrand som stod för matchens (och kanske säsongens) läckerbit då hon efter en egen brytning djupt ner i eget
försvarshörn vallar sig förbi först en Falunspelare sen en till och sedan på hockeymanér ”åker” förbi allt övrigt motstånd drar målvakten och avslutar
med en klockren backhand. Okay innebandy är en lagsport – men ett solonummer med så här lyckligt slut måste bara applåderas.
Slutligen var det roligt att kunna ge mer eller mindre speltid till alla (utom mv ”Sillen”) denna gång. En fin lagseger med ALLA inblandade!
Nu väntar en torsdagsmatch i Uppsala mot Sten Sture BK och dom skall vara förvarnade = Bajen är på väg mot en formtopp!!
Vi säger också lycka till åt Falun med att fixa kontraktet!
Hammarby IF- Falu ungdom 13-3 (7-1, 2-1, 4-1)
|